Co warto wiedzieć na temat marihuany?

fakty na temat marihuanyZagadnienia związane z marihuaną nie są obce naszym rodakom, choć pewien problem stanowi to, że informacje na temat wysuszonych żeńskich kwiatów konopi są zazwyczaj czerpane ze środków masowego przekazu. Mamy dzięki temu świadomość, że niezgodne z literą prawa jest nie tylko samo palenie, ale również posiadanie marihuany, często okazuje się jednak, że bazujemy na stereotypach, które już jakiś czas temu powinny zostać poddane modyfikacji. Pierwszy z nich jest związany z samymi palaczami marihuany, choć bowiem dla wielu osób stanowi to zaskoczenie, okazuje się, że mamy do czynienia z grupą, która wcale nie należy do łatwych do zdefiniowania. Marihuana znajduje się w centrum zainteresowania osób w różnym wieku, reprezentujących różne grupy społeczne, mówienie o „typowym palaczu” jest więc niepotrzebnym uproszczeniem.

Prawdziwe problemy pojawiają się jednak wówczas, gdy zaczynamy zastanawiać się nad wpływem marihuany na nasze zdrowie, niektóre mity są bowiem tak absurdalne, że nawet przeciwnicy konopi kręcą głowami z niedowierzaniem dowiadując się, że mity te ciągle są obecne w świadomości Polaków. Już na wstępie warto więc podkreślić, że marihuana nie tylko tłumi agresję u większości zażywających ją osób, ale również nie wywołuje zjawiska fizycznego uzależnienia. Oznacza to, że brak dostępu do konopi nie wywołuje głodu narkotycznego. Nie oznacza to, oczywiście, że nie można odczuwać z tego tytułu lekkiego przygnębienia, jak każda inna używka przyjmowana regularnie, marihuana przyzwyczaja nas bowiem do siebie.

czy od marihuany można się uzależnićLekarze przypominają, że jak dotąd nie odnotowano przypadku śmierci z powodu zażywania marihuany, nie ma też dowodów na to, że prowadzi ona do zachowań niezgodnych z prawem i zwiększa podatność na „twarde” narkotyki. Ten ostatni problem istnieje, wynika jednak przede wszystkim z tego, że marihuana jest nielegalna. Wiele osób zaopatruje się w nią u dealerów rozprowadzających też „twarde” narkotyki, a ci ostatni chętnie sugerują, że mogą polecić też rozwiązania charakteryzujące się znacznie bardziej spektakularnym działaniem. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że marihuana nie pozostaje bez jakiegokolwiek wpływu na nasze zdrowie. Najczęściej pali się nią, a to oznacza, że wraz ze wdychanym dymem do naszego organizmu dostają się również substancje smoliste, które mają szkodliwe właściwości. Wiedzą o tym dobrze zwłaszcza te osoby, które są uzależnione od dymu nikotynowego.