Konopie i pamięć krótkotrwała w kontekście nowych badań

wpływ konopi na pamięćJednym z poważniejszych zagrożeń związanych z paleniem konopi są problemy z pamięcią krótkotrwałą, z jej upośledzeniem włącznie. Do niedawna zakładano, że stają się one udziałem wszystkich osób sięgających po konopie, najnowsze badania naukowe sugerują jednak zmianę sposobu myślenia. Wynika z nich, że problemy generują nie konopie jako takie, ale niektóre ich odmiany. Gdy osobom przyznającym się do regularnego palenia zaproponowano rozwiązywanie zadań sprawdzających, w jakim stanie jest ich pamięć krótkotrwała okazało się, że o poważnych problemach mogą mówić jedynie osoby sięgające po odmianę skun. W przypadku innych palących możliwości przypominania sobie były takie same, nie miało przy tym znaczenia to, czy znajdowali się w stanie trzeźwości, czy też upalenia.

Odkrycie to pozwala na wyciągnięcie wniosku dotyczącego tego, że to właśnie określone składniki marihuany są odpowiedzialne za problem utraty pamięci, a składniki te w jednych odmianach występują bardziej, a w innych mniej obficie. Aby zrozumieć tę zależność, warto przyjrzeć się dwóm najbardziej istotnym składnikom wszystkich odmian konopi. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście THC, mamy bowiem w jego przypadku do czynienia z podstawowym aktywnym składnikiem konopi.

To właśnie THC odpowiada za wszystkie te reakcje naszego organizmu, które są kojarzone ze stanem upalenia, jest przy tym nie tylko sprawcą euforii i napadów śmiechu, ale również stanów lękowych i paranoi. Innym składnikiem, który nie pozostaje bez wpływu na sposób oddziaływania różnych gatunków konopi jest kanabidiol, choć nie można nie dostrzec tego, że charakterystyczne dla niego działanie jest zdecydowanie łagodniejsze. Co więcej, jeśli kanabidiolu jest dużo, może on hamować zbyt spektakularne reakcje typowe dla THC. Tymczasem w odmianie skun, której amatorzy mieli najpoważniejsze problemy z pamięcią krótkotrwałą, proporcje te są w istotny sposób zaburzone na korzyść THC.

THC a pamięćNajbardziej podstawowym wnioskiem płynącym z badania jest zatem sugestia, aby zrezygnować z tej odmiany konopi w momencie, w którym zaczyna się dostrzegać jej niekorzystny wpływ na proces przypominania sobie. Badania mogą mieć jednak dodatkowe walory, wielu naukowców uważa bowiem, że ich rozwijanie może przynieść spore korzyści w terapiach stosowanych w przypadku pacjentów zmagających się z problemem deficytu pamięci.