Kiedy pomoże nam olej z konopi?

na co pomaga olej z konopiDyskusja na temat możliwości wykorzystania oleju z konopi w medycynie nie należy do najłatwiejszych, nie brakuje bowiem osób, do których nie docierają żadne argumenty i które są w stanie zakwestionować nawet wyniki badań naukowych w tym zakresie. Na szczęście, liczba tego rodzaju ekspertów systematycznie się zmniejsza, a medycyna konwencjonalna jest w coraz większym stopniu przychylna leczniczej marihuanie. Same nasiona konopi zawierają od 30 do 35 procent oleju. Gdy jest on świeżo wytłoczony, charakterystyczne jest dla niego zielonkawe zabarwienie, gdy jednak mamy do czynienia z jego nasłonecznieniem, olej jest niemal bezbarwny. Temperatura jego krzepnięcia jest dość niska i waha się od 15 do 20 stopni, a czas schnięcia wynosi od czterech do ośmiu dni.

O właściwościach oleju konopnego przesądza przede wszystkim jego skład. Mamy tu do czynienia z kwasami tłuszczowymi wielonienasyconymi omega-3, kwasami wielonienasyconymi omega-6 oraz kwasami jednonienasyconymi. Podawanie oleju z konopi pacjentom może odbywać się na kilka sposobu. Dość popularne jest przyjmowanie jednej łyżki oleju raz lub dwa razy dziennie w systematycznie zwiększanym stężeniu, co jest zalecane zwłaszcza, gdy stan pacjenta jest ciężki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby olej był dodawany do sałatek, był podawany z kaszą lub serem, a nawet stanowił dodatek do chleba.

Analizę jego zalet rozpoczyna się zazwyczaj od zwrócenia uwagi na to, że olej z konopi jest nieoceniony wówczas, gdy zależy nam na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zawału albo zatoru, mamy bowiem w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem przyczyniającym się do hamowania agregacji krwinek. Okazuje się jednak, że na tym nie kończą się jego właściwości prozdrowotne, przyspiesza bowiem nie tylko ziarninowanie, ale także regenerację samej skóry i jej błon śluzowych. Jeśli podajemy go w połączeniu z wodą wapienną, może być skutecznym środkiem pozwalającym tak na leczenie ran, jak i oparzeń, gdy zaś wykonujemy okłady z jego udziałem, możemy liczyć na skuteczną walkę z liszajami i wypryskami.

zalety oleju z konopiOlej jest też stosowany jako środek pielęgnacyjny, gdy problemem pacjenta jest skóra z tendencją do owrzodzeń, atopowego zapalenia oraz łuszczycy, gdy zaś połączymy go z płynną witaminą A albo z tranem, może okazać się skutecznym środkiem do walki z odleżynami. Niejednokrotnie okazuje się też zbawienny przy chorobach paznokci i włosów, stosują go jednak z powodzeniem również pacjenci ze schorzeniami o podłożu reumatycznym oraz ze stwardnieniem rozsianym.